REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Miasto na prawach powiatu

Miasto na prawach powiatu
Miasto na prawach powiatu
Shutterstock

Miasto na prawach powiatu to jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, która posiada status miasta oraz pełni funkcje powiatu. Jest to specyficzna forma organizacji terytorialnej, w której miasto pełni zarówno funkcje miejskie, jak i powiatowe.

Miasto na prawach powiatu posiada własne samorządowe organy, takie jak rada miasta i władze wykonawcze (prezydent miasta), które są odpowiedzialne za zarządzanie miastem na poziomie lokalnym. Jednocześnie pełni funkcje organów powiatowych, co oznacza, że ma uprawnienia związane z administracją powiatową, takie jak nadzór nad szkołami, służbami zdrowia, transportem, drogami powiatowymi, sprawami związanymi z bezpieczeństwem publicznym itp.

Miasta na prawach powiatu są zazwyczaj większymi miastami, które ze względu na swoje znaczenie regionalne, demograficzne, gospodarcze lub administracyjne, zostały upoważnione do pełnienia funkcji powiatowych. Pełnienie takich funkcji umożliwia skoncentrowanie w jednym organie władzy zarówno decyzji dotyczących miasta, jak i szeroko pojętej administracji powiatowej, co sprzyja bardziej efektywnemu zarządzaniu.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA