REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa kontraktacji

main image
Przez umowę kontraktacji producent rolny (grupa producentów rolnych lub związek grup producentów rolnych) zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę, a także spełnić określone świadczenie dodatkowe, o ile umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia.

Zobacz serwis: Umowy

Świadczenia dodatkowe

Świadczeniami dodatkowymi mogą być w szczególności: zapewnienie producentowi możliwości nabycia określonych środków produkcji i uzyskania pomocy finansowej, pomoc agrotechniczna i zootechniczna, premie pieniężne, premie rzeczowe. Jest to katalog otwarty.

Forma umowy

Umowa powinna być zawarta na piśmie dla celów dowodowych.

Obowiązki producenta rolnego

Producent rolny ma obowiązek wytworzyć i dostarczyć oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, umożliwić kontraktującemu nadzór i kontrolę nad wykonywaniem umowy oraz zgłosić w ustalonym terminie niemożność dostarczenia przedmiotu kontraktacji wskutek okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności, o ile taki obowiązek wynika z umowy.

Obowiązki kontraktującego

Do obowiązków kontraktującego należy odebranie produktów w umówionym terminie, zapłacenie umówionej ceny, spełnienie świadczeń dodatkowych przewidzianych przez umowę lub przepis szczególny, a także przyjęcie świadczenia częściowego, chyba, że przedmiot kontraktacji nie jest podzielny lub inaczej zastrzeżono w umowie.

Zwrot pobranych zaliczek i kredytów bankowych

Jeżeli producent nie może dostarczyć przedmiotu kontraktacji (z powodu okoliczności niezawinionych), jest zobowiązany zwrócić pobrane zaliczki i kredyty bankowe. Nie ma obowiązku zwrotu tego, co dostał w formie świadczeń dodatkowych. W umowie można przewidzieć warunki korzystniejsze dla producenta.

Rękojmia

Do umowy kontraktacji stosuje się odpowiednio przepisy o rękojmi przy sprzedaży. Wyjątek stanowi prawo odstąpienia przysługujące kontraktującemu, gdy wady są istotne.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenia z tytułu umowy kontraktacji przedawniają się z upływem 2 lat.

Zobacz: Umowy dot. pracy i usług

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA