REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Konsumentem jest zawsze osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. To oznacza, że nie będzie nim przedsiębiorca.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Przepisy Kodeksu cywilnego definiują konsumenta, jako osobę fizyczną, która dokonuje czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Z tej definicji, zawartej w art. 221 wynikają bezpośrednie implikacje, które skutkują, że nie zawsze będziemy konsumentem.

Osoba fizyczna

Podstawową zasadą wynikającą z powyższego przepisu jest fakt, iż konsumentem będzie tylko osoba fizyczna. To oznacza, że za konsumenta nie mogą być uznane osoby prawne, czy też ułomne osoby prawne. Jeżeli zatem dokonujemy zakupów „na firmę” nie będziemy mogli liczyć na skorzystanie z uprawnień, jakie służą konsumentom.

Osoba fizyczna jako przedsiębiorca

Z grupy tej wykluczone są osoby, które danej czynności dokonują w związku ze swoją działalnością gospodarczą. Mowa tutaj o przedsiębiorcach. Osoby, które zawierają umowę sprzedaży celem zagwarantowania sobie dostaw produktów do swojego sklepu, nie będą mogły zostać uznane za konsumenta.

Nie oznacza to jednak, że status przedsiębiorcy definitywnie oznacza pozbawienie przymiotu konsumenta. W sytuacji, gdy dana osoba dokonuje czynności prawnej (np. zawiera umowę) lecz w celu niezwiązanym z jej działalnością, będzie ona konsumentem.

Druga strona transakcji

Oprócz powyższych uwarunkowań istotne jest również to, które nie zostało wskazane w treści definicji, ale które wynika z istoty obrotu konsumenckiego.

Nawet w sytuacji, gdy jako osoba fizyczna dokonujemy czynności prawnej niezwiązanej z naszą działalnością gospodarczą, nie zawsze będziemy konsumentem. Niezbędnym wymogiem jest również to, by drugą stroną czynności był przedsiębiorca.

Jeżeli będzie to osoba prawna, wtedy też dana czynność nie będzie podlegała przepisom konsumenckim.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA