REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Aport
Aport
Shutterstock

Aport w prawie spółek odnosi się do procesu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki w zamian za udziały lub akcje. Jest to forma inwestycji, w której osoba fizyczna lub prawna przekazuje do spółki majątek niepieniężny, takie jak nieruchomości, maszyny, prawa autorskie czy know-how, w zamian otrzymując udziały lub akcje będące udziałem w kapitale spółki.

Aport ma na celu zwiększenie kapitału spółki oraz umożliwienie wniesienia wartości niepieniężnej, która może być istotna dla rozwoju działalności spółki. Proces aportu jest szczegółowo uregulowany przepisami prawa spółek i zazwyczaj wymaga sporządzenia umowy aportowej, która określa warunki i szczegóły dotyczące przekazania majątku niepieniężnego oraz ustala wartość tego aportu.

Przekazujący aport, zwany aportującym, staje się udziałowcem lub akcjonariuszem spółki w zależności od rodzaju spółki. Otrzymuje udziały lub akcje, które stanowią wyraźne uprawnienia do korzystania z zysków oraz udziału w zarządzaniu spółką. Wartość aportu jest oceniana na podstawie umowy aportowej lub na podstawie odrębnych przepisów określonych w prawie spółek.

Dzięki aportowi spółka może pozyskać wartościowe aktywa, bez konieczności wykorzystywania środków pieniężnych. Jednocześnie aportujący zyskuje udziały lub akcje, co wiąże się z możliwością uczestniczenia w zyskach i zarządzaniu spółką oraz ewentualnym czerpaniem korzyści z długoterminowego wzrostu wartości tych udziałów lub akcji.

Proces aportu musi spełniać określone wymogi formalne, takie jak forma pisemna umowy aportowej, ewentualne zgody organów spółki oraz ocena wartości aportu przez biegłego rewidenta lub inną osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Przepisy prawne dotyczące aportu mają na celu zapewnienie przejrzystości, ochrony interesów spółki oraz uczciwego traktowania wszystkich udziałowców lub akcjonariuszy.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA