Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unbundling w prawie energetycznym

main image
Przez unbundling, inaczej separację, należy rozumieć rozdzielenie od siebie działalności w obrębie przesyłania bądź dystrybucji energii od działalności, która polega na wytwarzaniu i dostarczaniu (sprzedaży) tej energii do odbiorców końcowych. Wyróżniamy unbundling prawny, księgowy, własnościowy oraz funkcjonalny.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Unbundling prawny

Unbundling prawny polega na tym, że działalność polegającą na przesyle i dystrybucji energii elektrycznej wykonują odrębne pod względem prawnym przedsiębiorstwa od przedsiębiorstw zajmujących się produkcją lub wytwarzaniem energii.

Unbundling księgowy

Unbundling księgowy odnosi się do sytuacji, w której poszczególne rodzaje działalności energetycznej są rozdzielone pod względem księgowym przez np. sporządzanie odrębnych sprawozdań finansowych. W stosunku do każdego rodzaju działalności bilans oraz rozrachunek zysków i strat dokonywany jest oddzielnie.

Unbundling własnościowy

Unbundling własnościowy stanowi rodzaj unbundlingu polegający na rozczłonkowaniu przedsiębiorstwa energetycznego pod względem formalnym i własnościowym. W takiej sytuacji działalność przesyłowa i dystrybucyjna jest rozdzielona od pozostałej działalności prowadzonej w ramach przedsiębiorstwa energetycznego pod względem majątkowym, a także prawnym. W konsekwencji oznacza to, że przedsiębiorstwa, o których mowa powyżej nie mogą stanowić własności jednego podmiotu, jednej grupy kapitałowej ani być powiązane jakimikolwiek więzami strukturalnymi.

Źródło:

K. Strzyczkowski, Prawo gospodarcze publiczne, Warszawa 2009

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA