REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykładnia systemowa

Wykładnia systemowa
Wykładnia systemowa
Shutterstock

Wykładnia systemowa przepisów prawnych to jedna z metod interpretacji prawa, która polega na analizie przepisów prawnych w kontekście całego systemu prawnego, w jakim te przepisy się znajdują. Metoda ta zakłada, że prawo stanowi spójny system norm i reguł, a zrozumienie jednego przepisu wymaga uwzględnienia innych przepisów oraz ogólnej struktury i celów systemu prawnego.

Wykładnia systemowa ma na celu ustalenie, w jaki sposób dany przepis wpisuje się w ogólną strukturę i logikę obowiązującego prawa. Analiza jest prowadzona na różnych poziomach, od przepisów ogólnych i konstytucji, poprzez ustawy i akty wykonawcze, aż po akty lokalne czy przepisy branżowe.

Podczas wykładni systemowej, prawnik lub organ interpretujący prawo analizuje wzajemne powiązania i zależności między różnymi przepisami. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy pojedynczy przepis może być niejednoznaczny lub pozostawia miejsce na interpretację.

Wykładnia systemowa przepisów prawnych może być szczególnie użyteczna w sytuacjach, gdy konkretny przepis jest niejasny lub gdy istnieją sprzeczności między różnymi normami. Pozwala ona na uniknięcie wątpliwości i rozstrzygnięcie sporów poprzez analizę i zastosowanie pełniejszego kontekstu prawnego. 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA