REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja samorządowa

Administracja samorządowa
Administracja samorządowa
ShutterStock

Administracja samorządowa to termin odnoszący się do systemu organizacji i zarządzania na poziomie lokalnym, w ramach którego samorządy terytorialne realizują swoje funkcje publiczne. Jest to gałąź administracji publicznej odpowiedzialna za zarządzanie i świadczenie usług publicznych na szczeblu lokalnym, takim jak gminy, powiaty, miasta czy województwa.

Administracja samorządowa ma na celu realizację potrzeb i oczekiwań mieszkańców danego obszaru, a także tworzenie warunków do rozwoju społeczno-gospodarczego lokalnej społeczności. Jej zadania obejmują m.in. planowanie przestrzenne, gospodarowanie nieruchomościami, świadczenie usług komunalnych, zarządzanie infrastrukturą, ochronę środowiska, kształtowanie polityki społecznej, edukację, kulturę, sport i turystykę.

Administracja samorządowa działa na podstawie prawa samorządowego, które określa zakres kompetencji, struktury organizacyjne, zasady funkcjonowania i relacje pomiędzy różnymi szczeblami samorządu. Istotnym elementem administracji samorządowej jest organ stanowiący, czyli rada gminy, powiatu lub miasta, która podejmuje decyzje polityczne i ustala lokalne akty prawne. Na czele administracji samorządowej stoi natomiast wójt, burmistrz lub prezydent, który sprawuje funkcję wykonawczą i zarządza codziennymi działaniami administracji.

Administracja samorządowa odgrywa istotną rolę w demokratycznym systemie państwa, ponieważ umożliwia mieszkańcom bezpośrednie uczestnictwo w procesie podejmowania decyzji, wpływanie na kształtowanie lokalnej polityki oraz kontrolę działań władz lokalnych. Dzięki bliskiej relacji między administracją samorządową a społecznością lokalną, możliwe jest bardziej efektywne i skuteczne dostosowanie usług publicznych do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA