REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie za pracę

main image
Wynagrodzenie za pracę to świadczenie wypłacane w kwocie odpowiadającej w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniającej ilość i jakość świadczonej pracy.

Zobacz serwis: Zarobki

Składniki wynagrodzenia

Wynagrodzenie przysługuje zawsze pracownikowi za pracę uprzednio wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia jedynie w sytuacji, gdy wynika to z odpowiednich przepisów. Wynagrodzenie zasadnicze może być określone stalą stawką miesięczną lub stawką godzinową. Wysokość wynagrodzenia podana w stawce miesięcznej wynosi tyle samo w każdym miesiącu, niezależnie od dni roboczych w występujących danym miesiącu. W przypadku wynagrodzenia pracownika stawką godzinową zarobek miesięczny jest zmienny.

Obligatoryjnym składnikiem wynagrodzenia za pracę jest:

1) dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (100% – za pracę w nocy, w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; 50% – za pracę w godzinach nadliczbowych w innym dniu niż wyżej wymieniony;

2) dodatek za pracę w porze nocnej (za każdą godzinę – w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego według odrębnych przepisów);

3) dodatek wyrównawczy (dla pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią oraz dla pracownika u którego zostały stwierdzone objawy choroby zawodowej, a także dla pracownika, który nie może wykonywać dotychczasowej pracy z powodu choroby zawodowej lub wypadku przy pracy). Do fakultatywnych składników wynagrodzenia należą: premie, dodatki funkcyjne, dodatki stażowe, dodatki zmianowe, dodatki za pracę w szkodliwych warunkach, dodatki za szczególne umiejętności.

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

a) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

b) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

c) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

d) kary pieniężne (dotyczy kar porządkowych za naruszenie zasad bezpieczeństwa i obowiązków pracowniczych).

Zobacz: Zarobki w Polsce

Podstawa prawna: Kodeks pracy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA