REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykładnia funkcjonalna

Wykładnia funkcjonalna
Wykładnia funkcjonalna
Shutterstock

Wykładnia funkcjonalna przepisów prawnych to jedna z metod interpretacji prawa, która skupia się na analizie celów i funkcji, jakie mają być osiągnięte przez dane przepisy prawne. Metoda ta zakłada, że prawo zostało ustanowione w celu realizacji określonych celów społecznych, gospodarczych lub politycznych, a zrozumienie tych celów jest kluczem do prawidłowej interpretacji przepisów.

Podczas wykładni funkcjonalnej, prawnik lub organ interpretujący prawo analizuje cel, jaki przyświecał ustawodawcy w ustanawianiu danego przepisu. W przypadku niejednoznaczności lub sprzeczności w treści przepisu, wykładnia funkcjonalna umożliwia znalezienie najbardziej odpowiedniego i zgodnego z celem interpretacji.

Metoda ta jest szczególnie użyteczna w przypadku nowych i innowacyjnych problemów prawnych, które nie mają bezpośrednich precedensów w interpretacji prawa.

Warto zauważyć, że wykładnia funkcjonalna jest uzupełniającą metodą interpretacji prawa i powinna być stosowana z uwzględnieniem innych zasad interpretacyjnych, takich jak wykładnia językowa lub systemowa. Ostateczna interpretacja powinna być rezultatem wszechstronnej analizy i uwzględniać wszystkie odpowiednie aspekty, które pozwolą na najbardziej adekwatne zrozumienie danego przepisu prawnego. 

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA