REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komisja Trójstronna

main image
Organizacyjnym trzonem dialogu społecznego w Polsce jest Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych, zwana skrótowo Komisją Trójstronną.

Zobacz serwis: Praca

Komisja Trójstronna stanowi forum dialogu prowadzonego dla pogodzenia interesów pracowników, interesu pracodawców i dobra publicznego. Celem Komisji jest wypracowywanie porozumienia i kompromisu w spornych kwestiach, a w rezultacie osiągnięcie i zachowanie stanu spokoju społecznego.

Podstawa prawna i zasady działania

Trójstronna Komisja ds. Społeczno-Gospodarczych została powołana w 1994 roku uchwałą rządu. Obecnie jej działalność reguluje ustawa z 2001 roku o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. Do kompetencji Komisji należy prowadzenie dialogu społecznego w sprawach wynagrodzeń i świadczeń społecznych oraz w innych sprawach społecznych lub gospodarczych. Posiedzenia Komisji odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Działalność

Członkami Komisji Trójstronnej są przedstawiciele rządu, imiennie wskazani przez premiera, przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych oraz przedstawiciele reprezentatywnych organizacji pracodawców. Obecnie ze strony związkowej członkami Komisji są: NSZZ "Solidarność", Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych. Pracodawców reprezentują Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych, Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Business Centre Club.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA