Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane osobowe

main image
Dane osobowe są to wszelkie informacje dotyczące osoby zidentyfikowanej lub łatwo dającej się zidentyfikować. Za osobę dającą się łatwo zidentyfikować uważa się osobę, którą można zidentyfikować poprzez powołanie się na numer identyfikacyjny lub jakąś charakterystyczną dla niej cechę fizyczną.

Zobacz serwis: Powiat

Ochrona danych osobowych

Regulacja dotycząca ochrony danych osobowych znajduje się w ustawie o ochronie danych osobowych.

Stanowi ona, że każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych, a przetwarzanie danych może mieć miejsce tylko ze względu na dobro publiczne, dobro osoby, której dane dotyczą oraz dobro osób trzecich.

Organ ochrony

Organem ochrony danych osobowych jest Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, powoływany przez Sejm za zgodą Senatu.

Do jego zadań należy kontrola zgodności przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych, wydawanie decyzji administracyjnych i rozpatrywanie skarg w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, prowadzenie rejestru zbiorów danych oraz udzielanie informacji o zarejestrowanych zbiorach, opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony danych osobowych, inicjowanie i podejmowanie przedsięwzięć w zakresie doskonalenia ochrony danych osobowych, uczestniczenie w pracach międzynarodowych organizacji i instytucji zajmujących się problematyką ochrony danych osobowych.

Dopuszczalność przetwarzania danych osobowych

Przetwarzanie jest możliwe tylko w określonych wypadkach, gdy m.in. osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę, jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa, jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą oraz gdy jest to niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA