REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instrument bazowy a instrument pochodny (w prawie giełdowym)

main image
Mianem instrumentu bazowego określamy instrument finansowy, którego wartość stanowi podstawę wartości instrumentów pochodnych. Przykładami instrumentów bazowych są akcje spółek giełdowych czy indeksy giełdowe.

Zobacz serwis: Podatki

Pojęcie instrumentu pochodnego

Przez instrument pochodny należy rozumieć taki instrument finansowy, którego wartość zależy od wartości innego instrumentu tzw. instrumentu bazowego. Na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych instrumentami pochodnymi są: kontrakty terminowe, opcje, warranty, jednostki indeksowe.

Kontrakty terminowe

Kontrakt terminowy to papier wartościowy, którego cena zależy od kursu instrumentu bazowego przypisanego danemu kontraktowi. Przez umowę, jaką jest kontrakt terminowy, sprzedający zobowiązuje się sprzedać określony instrument bazowy za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie, natomiast kupujący zobowiązuje się kupić ten instrument za tę samą cenę, w tym samym terminie.

Opcja

Opcja stanowi prawo do nabycia lub sprzedaży instrumentu bazowego po z góry określonej cenie (tzw. kurs wykonania).

Warranty

Mianem warrantu określamy instrument finansowy, którego wartość zależy od instrumentu bazowego. Emitent warrantu zobowiązuje się do bezwarunkowego wypłacenia kwoty rozliczeniowej właścicielowi warrantu, z kolei nabywca ma jedynie prawo (nie jest to obowiązek) do realizacji warunków warrantu.

Zobacz serwis: Finanse

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA