Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Osoba, która posiada obywatelstwo polskie i przebywa stale na terytorium Polski, ma obowiązek zameldować się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Czynności meldunkowych, które mają charakter administracyjny, dokonuje właściwy urząd gminy.

Zobacz serwis: Gmina

Meldunek jest to określenie adresu stałego lub czasowego miejsca pobytu danej osoby. Określenie to wskazuje miejscowość, ulicę, numer domu oraz ewentualnie numer lokalu mieszkalnego, w którym na stałe lub czasowo przebywa dana osoba. Nie należy mylić zameldowania z pojęciem miejsca zamieszkania, zdefiniowanym w Kodeksie cywilnym.

Meldunek stały i tymczasowy

Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości, pod oznaczonym adresem, z zamiarem stałego przebywania. W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce stałego pobytu.

Jeżeli przebywa się dłużej w innej miejscowości niż ta, w której jest się zameldowanym, należy w miejscu przebywania zameldować się na pobyt czasowy. Kto jest zameldowany na pobyt czasowy i przebywa w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 3 miesiące ma obowiązek zameldować się na pobyt stały.

Dokonanie zameldowania, stałego lub czasowego, wymaga potwierdzenia pobytu w mieszkaniu danej osoby przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu. Dokumentem potwierdzającym taki tytuł może być umowa, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument.

Obowiązek meldunkowy

Jednym z zadań administracji samorządowej jest śledzenie ruchu migracyjnego ludności. Celom ewidencyjnym służy obowiązek meldunkowy, który polega na konieczności zameldowania albo wymeldowania się z miejsca pobytu stałego lub czasowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda zmiana zameldowania jest powiązana z obowiązkiem wymiany dowodu osobistego i dokumentów zawierających wskazane dane.

Projekt zmian, które miały doprowadzić do likwidacji obowiązku meldunkowego został ograniczony do zniesienia sankcji karnych za niedopełnienie tego obowiązku. Najwcześniej w 2014 roku zostaną wprowadzone zmiany, dzięki którym będzie można dobrowolnie zgłosić swój adres pobytu, nawet za pomocą poczty elektronicznej.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna:

Ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA