REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenie

main image
Świadczenie to zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania, które czyni zadość ochronie interesów wierzyciela. Świadczenie może polegać na działaniu lub zaniechaniu.

Zobacz serwis: Umowy

Sposoby świadczenia

Świadczenie może polegać na: daniu czegoś (dare), czynieniu (facere), nie czynieniu (non facere), znoszeniu czegoś (pati).

Świadczenie częściowe

Świadczenie częściowe to takie zachowanie dłużnika, które odpowiada jedynie w części treści zobowiązania (np. towar dostarczono częściowo, podczas gdy umowa przewiduje obowiązek dostarczenia w tym czasie całości). Co do zasady wierzyciel nie ma prawa odmówić przyjęcia świadczenia częściowego, chyba że przyjęcie takiego świadczenia naruszałoby jego uzasadniony interes.

Świadczenie do rąk nieuprawnionego

Jeżeli świadczenie zostało spełnione do rąk osoby nie uprawnionej do jego przyjęcia, a przyjęcie świadczenia nie zostało potwierdzone przez wierzyciela, dłużnik jest zwolniony w takim zakresie, w jakim wierzyciel ze świadczenia skorzystał. Stosuje się to również do sytuacji, w której świadczenie zostało spełnione do rąk wierzyciela niezdolnego do jego przyjęcia.

Świadczenie niemożliwe

Świadczenie niemożliwe to zachowanie, do którego zobowiązał się dłużnik, a które nie może być przez niego podjęte. Może mieć charakter obiektywny (nikt nie jest w stanie spełnić świadczenia) lub subiektywny (leży tylko po stronie dłużnika). Umowa o świadczenie niemożliwe w chwili jej zawarcia jest nieważna. Strona, jeżeli w chwili zawarcia umowy wiedziała o niemożliwości świadczenia, a drugiej strony z błędu nie wyprowadziła, obowiązana jest do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o niemożliwości świadczenia.

Świadczenie wzajemne

Świadczenie wzajemne polega na tym, że zachowanie jednej strony jest odpowiednikiem świadczenia jej kontrahenta (np. przy umowie sprzedaży – wydanie rzeczy z zamian za zapłatę ceny). Mogą być ekwiwalentne, czyli o równej lub porównywalnej wielkości (wartości), lub nieekwiwalentne – jedno ze świadczeń przynosi większą wartość niż świadczenie zwrotne.

Zobacz: Konsument i umowy

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA