REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Amnestia charakteryzuje się całkowitym umorzeniem lub złagodzeniem już wymierzonej kary, która została orzeczona prawomocnym wyrokiem sądu.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Wchodzi ona w życie za pomocą wydawanego aktu prawnego. Amnestia dotyczy przestępstw określonego rodzaju, które są zawarte w tym akcie.

Zastosowanie

Historycznie amnestia miała zastosowanie podczas świąt państwowych lub ważnych, przełomowych dla narodu wydarzeń. Obecnie amnestia często ma zastosowanie ze względów technicznych. Chodzi tu przede wszystkim o przepełnienie aresztów śledczych oraz więzień.

Amnestia a ułaskawienie

Ułaskawienie oraz amnestia są pojęciami bardzo zbliżonymi, jednak nie można stosować ich zamiennie. Amnestia, w przeciwieństwie do ułaskawienia, ma charakter zbiorowy, co jest wynikiem cech aktu prawnego, który ma być abstrakcyjny i generalny.

Amnestia a abolicja

Podstawową różnicą pomiędzy amnestią a abolicją stanowi stadium postępowania karnego. Amnestia dotyczy już orzeczonej kary czyli postępowania zakończonego, a abolicja polega na uchyleniu karalności danego czynu, co nie pozwala na wszczęcie postępowania karnego wobec sprawcy tego typu czynu zabronionego. Często amnestia i abolicja łączą się i występują razem.

Polskie amnestie

Amnestie w Polsce miały miejsce w kilku momentach naszej historii najnowszej. Związane były z przełomowymi momentami w historii takimi jak odzyskanie niepodległości, czy później z takich okazji jak wybór Bolesława Bieruta na Prezydenta, uchwalenie Konstytucji PRL, zniesienie stanu wojennego. Ostatnie dwie amnestie dotyczące więźniów politycznych zostały wydane wraz z porozumieniami Okrągłego Stołu.

Zobacz serwis: Sprawy karne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA