REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Obszar Gospodarczy

main image
Europejski Obszar Gospodarczy jest to strefa wolnego handlu, składająca się z krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. EOG jest formą partnerstwa międzypaństwowego

Zobacz: Firma

Cel

Celem powstania i funkcjonowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest dążenie do trwałego wzrostu gospodarczego i zmniejszania bezrobocia.

Tworzenie tego obszaru miało również na celu utworzenie jednolitego rynku oraz rozszerzenia na kraje EFTA wspólnotowych polityk obejmujących transport, ochronę środowiska, rozwój i badania, kształcenie i edukację.

Członkowie

Członkami EOG jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz trzy kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Te trzy kraje to Islandia, Lichtenstein i Norwegia.

Szwajcaria będąca członkiem EFTA nie wyraziła chęci współdziałania na poziomie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W zamian za przyjęcie krajów EFTA do EOG, kraje te przyjęły do swojego ustawodawstwa dużą część przepisów unijnych dotyczących handlu, jak również zobowiązały się łożyć na unijny Fundusz Spójności.

Istota

Członkowie obszaru znoszą cła i bariery handlowe występujące pomiędzy nimi. Zachowują przy tym swoją autonomię przy ustalaniu ceł dla dóbr i usług dostarczanych do tych państw z państw trzecich, czyli państw nie będących członkami strefy wolnego handlu.

Porozumienie EOG zakłada jednolity system wolnej konkurencji oparty na ustawodawstwie UE oraz swobodny przepływ siły roboczej, kapitału i osób pomiędzy państwami członkowskimi.

Zobacz: Biznes

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA