Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małżeństwo

Instytucja małżeństwa kojarzy się ze związkiem emocjonalnym dwojga osób. Dla prawnika jest to jednak przede wszystkim instytucja prawna, wywierająca szereg konsekwencji w wielu dziedzinach prawa.

Zobacz serwis: Małżeństwo

Przepisy prawne dotyczące małżeństwa zawarte są głównie w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zgodnie z art. 1 zawarcie małżeństwa jest możliwe jedynie przez kobietę i mężczyznę, którzy jednocześnie obecni złożą oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński.

Jak do tej pory zgodnie z literą polskiego prawa wykluczone jest zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci.

Co do zasady małżeństwo zawierane jest w obecności dwojga nupturientów. Niemniej jednak w sytuacjach wyjątkowych przepisy KRiO dają możliwość zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika.

Skutki zawarcia małżeństwa

%%advert-placeholder-1%%

Skutki prawne zawarcia małżeństwa są rozległe. Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje z mocy ustawy wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty majątkowe (samochód, dom, telewizor itd.) nabyte przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Przedmioty te wchodzą do majątku wspólnego.

Powstanie wspólności majątkowe powoduje m.in. iż część czynności prawnych może zostać dokonana tyko za zgodą obojga małżonków. Będzie tak np. przy odpłatnym nabyciu nieruchomości, czy dokonywaniu darowizny.

Jeżeli zatem małżonkowie nie zawrą umowy majątkowej, do majątku wspólnego od momentu zawarcia małżeństwa będzie wchodzić m.in. wynagrodzenie każdego z nich, jak również np. składka do OFE.

Inne skutki

Oprócz majątku instytucja małżeństwa wywiera również skutki w innych dziedzinach prawa. Przykładowo małżonkowie, jako bliska rodzina, mają prawo odmowy zeznań w ramach postępowania karnego (art. 182 Kodeksu postępowania karnego). Takie prawo trwa pomimo ustania małżeństwa.

Małżonek będzie miał m.in. możliwość wstąpienia w stosunek najmu lokalu socjalnego w miejsce zmarłego małżonka, który był najemcą (art. 691 Kodeksu cywilnego).

Obowiązek alimentacyjny

Zawarcie małżeństwa powoduje również, że pomiędzy współmałżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania czy wychowania (art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zobacz serwis: Konkubinat

Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Encyklopedia prawa

Ł
P
S
W

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie