REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Czas pracy jest uregulowany w Kodeksie pracy. Czasem pracy nazywamy czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Zobacz serwis: Czas pracy

Normy czasu pracy

Maksymalny czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Te normy muszą się zgadzać w nieprzekraczającym 4 miesięcy okresie rozliczeniowym. Okresy rozliczeniowe mogą być wydłużane w zależności od rodzaju wykonywanej przez przedsiębiorców rodzajów prac.

Godziny nadliczbowe

Godzinami nadliczbowymi są godziny, które pracownik przepracowuje, ponad swoje, określone stosunkiem pracy, godziny pracy. Tygodniowy czas pracy razem z nadgodzinami nie może przekraczać 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii oraz w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy.

Odpoczynek

Pracownikowi, w ciągu doby, przysługuje 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Nie dotyczy to jednak pracowników, którzy zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy. W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Odpoczynek ten powinien przypadać w niedzielę.

Przerwa w pracy

Jeżeli pracownik w ciągu dnia pracuje więcej niż 6 godzin, ma on prawo do przerwy w pracy. Przerwa ta wynosi co najmniej 15 minut i jest ona wliczana do czasu pracy.

Zobacz serwis: Praca

Podstawa prawna:

Kodeks Pracy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA