REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, mającym na celu zapewnić środki na utrzymanie osobom, które ukończyły odpowiedni wiek życia, co oznacza, że znalazły się w wieku poprodukcyjnym.

Zobacz serwis: Renty

Wiek emerytalny

W Polsce istnieje rozróżnienie na wiek emerytalny kobiet oraz mężczyzn. Kobiety mogą swobodnie przechodzić na emeryturę w wieku 60 lat.

Jeśli chodzi o mężczyzn, wiek ten jest wyższy i wynosi 65 lat. Emerytura przysługuje osobom, które ukończyły wiek emerytalny oraz posiadają udokumentowany okres zatrudnienia (jego przebieg).

Dotyczy to jednak tylko starej emerytury, przysługującej osobom, które urodziły się przed 1949 rokiem.

System emerytalny w Polsce

Emerytura zależy od wysokości kapitału zgromadzonego przez całe życie.

Do uzyskania emerytury nie jest potrzebne udokumentowanie przebiegu pracy, należy jednak zebrać wymagany poziom indywidualnego konta ubezpieczeniowego, który uprawnia do wypłaty świadczenia emerytalnego.

I filar

Pierwszy filar opiera się na systemie repartycyjnym. Obecnie wypłacane świadczenia emerytalne pochodzą z kieszeni osób aktualnie pracujących. Składka na I filar wynosi 19.52% a w przypadku jednoczesnego posiadania II filaru składka wynosi 12.22%

II filar

Drugi filar to Otwarte Fundusze Emerytalne. Każdy posiada indywidualny rachunek, na który przelewane jest 7.3% wysokości wynagrodzenia. Środki te są przekazywane za pośrednictwem ZUS-u. Składki z II filaru są dziedziczne.

III filar

Obejmuje on przede wszystkim indywidualne konta emerytalne oraz pracownicze programy emerytalne. Jest to dobrowolna metoda oszczędzania na poczet przyszłej emerytury.

Zobacz serwis: Emerytury

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA