REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadek incognito (świadek anonimowy)

main image
W przypadku gdy zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej, sąd (w postępowaniu przygotowawczym – prokurator), może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka m.in. danych osobowych, jeżeli nie mają one znaczenia dla rozstrzygnięcia w sprawie.

Zobacz serwis: Postępowanie karne

Uzyskanie statusu świadka anonimowego

Świadkiem anonimowym może zostać każda osoba, świadek przestępstwa, wobec którego (lub osoby dla niego najbliższej) zachodzi uzasadniona obawa niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach.
O przyznaniu statusu świadka anonimowego decyduje (z urzędu lub na wniosek świadka) w postępowaniu przygotowawczym – prokurator, natomiast w postępowaniu sądowy – sąd.

Forma ustanowienia określonej osoby świadkiem anonimowym

Ustanowienie określonej osoby świadkiem anonimowym następuje w formie postanowienia sądu lub prokuratora o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych. Świadkowi i oskarżonemu, a w postępowaniu przed sądem także prokuratorowi, przysługuje na powyższe postanowienie zażalenie do sądu właściwego do rozpoznania sprawy. Postępowanie dotyczące zażalenia toczy się bez udziału stron i objęte jest tajemnicą państwową.

Uwzględnienie zażalenia

Uwzględnienie powyższego zażalenia skutkuje zniszczeniem protokołu zeznań świadka anonimowego. Dane osobowe świadka i inne dane, które mogą doprowadzić do ustalenia tożsamości świadka są chronione jako ściśle tajne (w razie uprawomocnienia się postanowienia). Oskarżony i obrońca mają prawo do zapoznania się tylko z wyciągiem z protokołu przesłuchania świadka (nie zawiera on ani danych świadka, ani tych fragmentów jego zeznań, których ujawnienie mogłoby doprowadzić do zdekonspirowania świadka).

Wideokonferencja

Celem zapewnienia bezpieczeństwa świadka anonimowego przesłuchanie może odbyć się w przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie czynności na odległość, np. z zastosowaniem aparatury zmieniającej wizerunek i głos zeznającego.

Złożenie przez świadka anonimowego fałszywych zeznań

Jeżeli świadek anonimowy świadomie złoży fałszywe zeznania, w postępowaniu przygotowawczym prokurator, w sądowy – sąd, może uchylić postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka, w tym danych osobowych. W tej sytuacji, protokół przesłuchania świadka podlega ujawnieniu w całości.

Zobacz: Świadek przestępstwa

Podstawa prawna: Kodeks postępowania karnego

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA