REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Administracja zespolona

main image
Administracja zespolona jest składnikiem rządowej administracji terenowej. W jej skład wchodzą wszystkie organy administracji państwowej, które w sposób bezpośredni podlegają wojewodzie.

Zobacz serwis: Powiat

Działania zespolonych służb

Kierownicy zespolonych służb, straży i inspekcji działają pod zwierzchnictwem wojewody. Te działania odbywają się z upoważnienia ustawowego, bądź we własnym imieniu, jeżeli pozwala na to ustawa.

Zespolenie bezpośrednie

Ma miejsce wówczas, gdy kierownik służby czy też inspekcji wykonuje zadania i kompetencje w imieniu wojewody, w jednym urzędzie i pod jednym zwierzchnikiem. Ma to miejsce gdy straż lub inspekcja są włączone do urzędu wojewódzkiego.

Zespolenie pośrednie

Zespolenie to zachodzi, gdy kierownik lub inspektor działa we własnym imieniu i nie wchodzi w skład urzędu wojewódzkiego. Kierownik lub inspektor do realizacji zadań wykorzystuje aparat pomocniczy w postaci inspektoratu, czy też komendy.

Wojewoda

Wojewoda jest zwierzchnikiem i kieruje zespoloną administracją rządową. Ma za zadanie zapewnić jej warunki do skutecznego i sprawnego działania. Wojewoda ponosi również odpowiedzialność za rezultaty działań administracji zespolonej. Wojewoda powołuje i odwołuje kierowników i inspektorów, nie ma kompetencji przy komendancie wojewódzkim Policji i Państwowej Straży Pożarnej, których powołuje i odwołuje minister odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne.

Organy administracji zespolonej

Organami administracji zespolonej są: Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Wojewódzki Policji, Kurator Oświaty, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej, Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Wojewódzki Inspektor Sanitarny, Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA