REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Amortyzacja

main image
Przez amortyzację należy rozumieć utratę wartości majątku trwałego, poprzez jego zużywanie oraz starzenie się, będącego wynikiem rozwoju technicznego. Jest to wartość zawierana w kosztach poszczególnych okresów obrachunkowych.

Zobacz serwis: Amortyzacja

Majątek trwały

Do majątku trwałego należą budowle, budynki, lokale stanowiące oddzielną własność, maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty, których zużycie przewiduje się na okres dłuższy od roku.

Co podlega amortyzacji?

Amortyzacji podlegają wszystkie środki trwałe. Jedynie grunty nie ulegają zużyciu podczas ich użytkowania. Czas, w którym są w stanie spełniać swoje funkcje, uzależniony jest od przeznaczenia i sposobu użytkowania owych środków.

Niezależnie od okresu używania, amortyzacji podlegają przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych oraz budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

Amortyzacji nie podlegają prawa wieczystego użytkowania gruntów, wartość firmy, budynki mieszkalne lub lokale mieszkalne służące prowadzonej działalności gospodarczej, jeśli podatnik nie podejmie decyzji o ich amortyzacji oraz dzieła sztuki i eksponaty muzealne.

Po co jest amortyzacja?

Prezentowanie środków trwałych w bilansie w wartości początkowej przedsiębiorstwa byłoby błędne i prowadziło do zafałszowania stanu aktywów przedsiębiorstwa. Amortyzacja ma na celu zapobiegnięcie powstawania błędnych bilansów przedsiębiorstw.

Istota amortyzacji

Amortyzacja środka trwałego polega na systematycznym wliczaniu w koszty części wartości zużywającego się majątku trwałego. Do kosztów działalności nie wpisuje się od razu całego wydatku na daną rzecz, ale określoną przepisami część.

Zobacz serwis: Działalność gospodarcza

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA