REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpodstawne wzbogacenie

main image
Bezpodstawne wzbogacenie polega na uzyskaniu korzyści majątkowej, kosztem innej osoby bez podstawy prawnej i jest podstawą roszczenia majątkowego.

Zobacz serwis: Szkody majątkowe

Osoba, która wzbogaciła się bezpodstawnie zobowiązana jest do wydania owej korzyści w naturze, a jeśli jest to niemożliwe to do zwrotu jej wartości.

Zwrot korzyści

Oprócz zwrotu korzyści należy zwrócić również wszystko, co zostało uzyskane zamiast tej korzyści albo jako naprawienie powstałej szkody w drodze zbycia, utraty lub uszkodzenia danej rzeczy.

Roszczenie o zwrot musi być mierzone wartością mniejszą, nie można wnosić o więcej niż wynosił uszczerbek albo korzyść uzyskana przez osobę, która bezpodstawnie się wzbogaciła.

Nie można żądać zwrotu jeżeli korzyść została zużyta lub utracona w taki sposób, że osoba dysponująca korzyścią nie jest już przez nią wzbogacona. Roszczenie o zwrot bezpodstawnego wzbogacenia stają się wymagalne bezzwłocznie po wezwaniu wzbogaconego do wydania korzyści.

Nakłady

Osoba zobowiązana do wydania korzyści może żądać zwrotu nakładów, jakie poczyniła na utrzymanie tej korzyści. Dotyczy to jednak wyłącznie nakładów koniecznych. Zwrotu pozostałych nakładów może żądać, o ile przyczyniają się one do wzrosty wartości danej rzeczy.

Nakłady mogą zostać zwrócone w naturze jak również może być zwrócona ich równowartość w pieniądzu.

Przedawnienie roszczeń

Co do zasady roszczenia z bezpodstawnego wzbogacenia przedawniają się na zasadach ogólnych, określonych w kodeksie cywilnym, czyli z upływem 10 lat. Krótszy, 3 letni okres przedawnienia stosuje się do roszczeń, gdy uprawnionym jest przedsiębiorca.

Zobacz serwis: Odszkodowania

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA