REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Blackout to zjawisko całkowitego braku energii elektrycznej. Może być spowodowany awarią, brakami w dostawach energii lub przesileniem sieci.

Blackout to nagła i nieprzewidziana przerwa w dostawie prądu. Wystąpienie blackoutu wiąże się z brakiem prądu w gniazdkach, światła, wody, gazu, ogrzewania, internetu, czy sieci komórkowej. Bowiem większość z nich dociera do odbiorców za pomocą prądu.

Co może doprowadzić do blackoutu?

Główne czynniki ryzyka to: ekstremalne warunki atmosferyczne, działania wojenne lub ataki terrorystyczne, duża koncentracja mocy w elektrowniach i brak zróżnicowania paliw, rozległość terytorialna systemu i przesyły dużych mocy na duże odległości, brak rezerw mocy wytwórczych i zdolności przesyłowych, ograniczone możliwości korzystania z pomocy awaryjnej z sąsiednich systemów, niski stopień sprawności urządzeń elektroenergetycznych, niesprawność oraz zła koordynacja systemów zabezpieczeń i automatyk.

Jak się przygotować do blackoutu?

Po pierwsze warto mieć w domu zapas butelkowanej wody. W sytuacjach ekstremalnych mogą przydać się nam tabletki uzdatniające wodę do picia.

Świece i zapałki to kolejne przedmioty, które mogą być potrzebne w trakcie ewentualnego blackoutu. Przerwa w dostawie prądu może trwać wiele godzin, a należy pamiętać, że zapadną wówczas egipskie ciemności. Pomocną mogą się okazać inne źródła światła, np. lampa naftowa, chemiczne świecące sztyfty, czy latarki na baterie. Warto również zabezpieczyć do nich dodatkowe baterie.

Kolejne rzeczy, które warto mieć w domu na wypadek całkowitego odcięcia od prądu to koce termiczne, ciepłe śpiwory, czy dodatkowe zwykłe koce. W przypadku blackoutu zimą zapewnią ochronę przed zmarznięciem. Nie będzie bowiem ogrzewania.

Ważną kwestią jest także posiadanie zapasu żywności typu konserwy, żywność instant, pieczywa typu waza, czy batony energetyczne. Dobrym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w palnik turystyczny zasilany gazem, spirytusem, czy etanolem.

Pieniądze w gotówce to również ważny element. Dlatego warto zawsze mieć jakieś w domu na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Bo bez niej nie skorzystamy z żadnej innej formy płatności w sklepie.

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA