REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Cena wyrażana jest przede wszystkim w pieniądzu i jest to ilość pewnego dobra, za które sprzedający postanawia przenieść prawa własności jakiegoś przedmiotu na drugą osobę. Według teorii ekonomicznych cena musi równać się wartości wycenianego dobra.

Zobacz serwis: Finanse

Rodzaje cen – cena urzędowa

Wyróżniamy różne rodzaje cen. Pierwszą z nich jest cena urzędowa, która jest ustalana przez państwo. Jest ona coraz rzadziej używana i nieodłącznie wiąże się z gospodarką centralnie sterowaną.

Ceny urzędowe mają trojaki charakter.

Pierwszy z nich to charakter minimalny, w którym państwo określa minimalną cenę za jakiś produkt, dając przedsiębiorcom swobodę w ustalaniu ceny powyżej tego ustalonego progu.

Drugi charakter to charakter maksymalny. Charakteryzuje się tym, że państwo ustala najwyższą cenę za dany produkt, dając swobodę przedsiębiorcom w ustalaniu cen poniżej tego progu.

Trzeci charakter to charakter sztywny. Oznacza on, że cena za dany produkt jest przyjęta z góry i nie ma możliwości jej zmiany przez przedsiębiorcę.

Cena rynkowa

Drugim rodzajem ceny jest cena rynkowa. Jest ustalana przez rynek i jest przybliżona do wartości towaru. Największy wpływ na jej wysokość mają popyt i podaż na konkretne dobro. Państwo nie ma wpływu na cenę rynkową.

Cena detaliczna

W cenę detaliczną wliczone są nie tylko koszty wyprodukowania towaru, ale również koszty marketingu i dystrybucji.

Cena hurtowa

Stosowana przy transakcjach bezpośrednio z hurtownikiem oraz przy zakupie większych partii towarów. Jest to cena bez marży sklepów.

Zobacz serwis: Sprzedaż towarów

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA