REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Dzierżawa jest umową pochodzącą z prawa cywilnego, jest to jedna z form posiadania.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Istota

Dzierżawa polega na zobowiązaniu oddania przez wydzierżawiającego pewnej rzeczy do jej używania i pobierania z niej pożytków, w zamian za płacony przez dzierżawcę określonej wielkości czynsz. Umowa taka jest zawierana na czas określony lub nieokreślony.

Płatność czynszu może odbywać się w postaci pieniężnej jak i świadczenia innego rodzaju. Możliwe jest płacenie czynszu w postaci ułamkowej z części pożytków jakie dana rzecz przynosi.

Dzierżawca

Dzierżawca nie może podczas trwania umowy zmieniać przeznaczenia przedmiotu, który dzierżawi, bez zgody jego właściciela. Musi również wykonywać swoje obowiązki zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki.

Dzierżawca musi utrzymywać rzecz w stanie niepogorszonym, wiąże się to z obowiązkiem dokonywania napraw.

Bez zgody właściciela rzeczy, dzierżawca nie ma prawa przekazać tego przedmiotu osobie trzeciej – dotyczy to bezpłatnego używania jak i poddzierżawienia.

Czynsz

Jeśli jego płatność nie jest wcześniej określona, czynsz jest płatny za pół roku z dołu.

Może zostać obniżony wobec okoliczności, za które dzierżawca nie ponosi odpowiedzialności. Zwłoka w zapłacie czynszu może skutkować rozwiązaniem umowy dzierżawy.

Może tak być w przypadku nie zapłacenia za co najmniej dwa okresy płatności. Wydzierżawiający powinien przed rozwiązaniem dzierżawy, poinformować o takim zamiarze dzierżawcę, dając mu trzymiesięczny termin na uregulowanie płatności.

Zakończenie dzierżawy

Po zakończeniu dzierżawy, dzierżawca ma obowiązek oddać wszystkie przedmioty dzierżawy w takim stanie, w jakim powinny się znajdować według początkowej umowy.

Zobacz serwis: Umowy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA