REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusz parasolowy

main image
Fundusz parasolowy to rodzaj funduszu inwestycyjnego. Tworzą go subfundusze zorganizowane w ramach jednego podmiotu (Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych). Poszczególne subfundusze różnią się między sobą polityką inwestycyjną, która określa m.in. skład ich portfeli inwestycyjnych.

Zobacz serwis: Finanse

Rodzaje subfunduszy

Wśród subfunduszy wyróżniamy: subfundusze akcyjne, mieszane, stabilnego wzrostu, obligacyjne, gotówkowe oraz aktywów zagranicznych.

Korzyści dla klienta funduszu parasolowego

Klient, który inwestuje w fundusz parasolowy, sam decyduje o tym, w jakich subfunduszach i w jakiej kwocie ulokować przeznaczony na ten cel kapitał. Istnieje również możliwość przeznaczenia środków tylko na jeden z wybranych subfunduszy. Ponadto może on swobodnie przenosić kapitał pomiędzy subfunduszami (bez ponoszenia dodatkowych kosztów), co chroni przed ryzykiem.

Korzyści podatkowe

 W przypadku przenoszenia kapitału między subfunduszami nie istnieje obowiązek zapłaty podatku. Oznacza to, że obowiązek podatkowy zostaje odroczony do momentu całkowitego wycofania środków z funduszu. Ponadto przy naliczaniu podatku brane są pod uwagę wszystkie zyski i straty poniesione na poszczególnych subfunduszach, co pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania.

Możliwość tworzenia nowych subfunduszy; likwidacja subfunduszu

Fundusz z wydzielonymi subfunduszami może tworzyć nowe subfundusze, co wymaga zmiany statutu funduszu. Fundusz z wydzielonymi subfunduszami może również dokonać likwidacji subfunduszu, o ile jego statut to przewiduje. W takiej sytuacji statut funduszu określa czas, na jaki subfundusz jest utworzony, lub przesłanki jego likwidacji oraz szczegółowy tryb, zasady i warunki likwidacji subfunduszu.

Podstawa prawna

Ustawa z 27.05.2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. z 2004 r., Nr 146, poz. 1546 ze zm.)

Zobacz serwis: Prawo

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA