REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grupa kapitałowa

main image
Grupa kapitałowa musi składać się z co najmniej dwóch przedsiębiorców, pomiędzy którymi musi istnieć związek kapitałowy.

Zobacz serwis: ABC spółek

Jednostka dominująca i zależna

Jednostka dominująca posiada własne spółki stowarzyszone. Musi ich być przynajmniej jedna bądź więcej.

Jednostka dominująca posiada przewagę głosów w organach jednostki zależnej, ma prawo decydowania w kwestiach bieżącej działalności gospodarczej zarówno całości grupy kapitałowej jak i jednostki zależnej. Decyduje również o polityce finansowej zależnych od siebie jednostek.

Obowiązek grupy kapitałowej

Grupy kapitałowe mają obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego. Sprawozdanie to sporządzane jest na podstawie sprawozdań finansowych poszczególnych jednostek wchodzących w skład grupy kapitałowej.

Zestawienie powinno być tak skonstruowane jakby grupa stanowiła jedną jednostkę.

Z tego obowiązku grupa kapitałowa jest zwolniona jeżeli łączne średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wynosi nie więcej niż 250 osób, łączne przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 15000000 euro, łączna suma bilansowa w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 7500000 euro.

Podatkowa grupa kapitałowa

Grupa kapitałowa może być podatnikiem jako osoba prawna, jeżeli minimalna przeciętna wartość kapitału zakładowego jaka przypada na każdą ze spółek jest nie mniejsza niż 1000000 zł, spółki zależne nie posiadają udziałów w kapitale innych spółek tworzących grupę, w spółkach nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa, spółki zawarły umowę w formie aktu notarialnego o utworzeniu na okres co najmniej 3 lat podatkowych podatkowej grupy kapitałowej.

Zobacz serwis: Rejestr przedsiębiorców

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA