REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jednostka uczestnictwa

main image
Zakup części majątku funduszu powierniczego daje kupującemu prawo do określonej ilości jednostek uczestnictwa. Są one na bieżąco wyceniane, co daje to możliwość kontrolowania swojej inwestycji.

Zobacz serwis: Rodzaje funduszy

Inwestycja w fundusz inwestycyjny odbywa się poprzez zakup jednostek uczestnictwa. Ilość jednostek uczestnictwa odzwierciedla udział inwestora w majątku funduszu - określa wartość inwestycji. Jednostki uczestnictwa to instrumenty finansowe, które stanowią prawo majątkowe.

Jak to działa?

Fundusz inwestycyjny dokonuje różnego rodzaju inwestycji kapitałowych, które mają przynieść zysk. Dochody osiągnięte dzięki tym inwestycjom zwiększają wartość funduszu, a tym samym także wartość jednostek uczestnictwa. Wartość funduszu jest bowiem na bieżąco przeliczana na jednostki uczestnictwa. Wszelkie zmiany wartości jednostek uczestnictwa przekładają się na zyski lub straty inwestorów. Wycena wartości prezentowana jest na stronie internetowej funduszu.

Prospekt inwestycyjny

Każdy fundusz inwestycyjny wydaje specjalny prospekt informacyjny. Są w nim dokładnie określone zasady i warunki nabywania jednostek uczestnictwa. Ponieważ towarzystwa inwestycyjne prowadzą zazwyczaj kilka funduszy o różnej strategii inwestycyjnej, inwestor ma możliwość wyboru stopnia ryzyka, które poniesie w ramach inwestycji.

Umorzenie jednostek inwestycyjnych

Warto pamiętać, że jednostki uczestnictwa to nie papiery wartościowe. Nie podlegają one zbyciu (podlegają natomiast dziedziczeniu). Jednostek uczestnictwa nie można zatem sprzedać osobom trzecim, ale można je łatwo umorzyć, czyli wycofać swoją inwestycję. Umorzenie oznacza odkupienie jednostek uczestnictwa przez fundusz. Fundusz wypłaca wówczas sumę odpowiadającą łącznej wartości jednostek danego inwestora.

Zobacz serwis: Inwestycje

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA