REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara umowna

main image
Zgodnie z postanowieniami umowy, stronie, która się z niej należycie nie wywiąże, może grozić kara umowna. Kara umowna jest sposobem zabezpieczenia zobowiązania, ponieważ pełni funkcję dyscyplinującą wobec dłużnika.

Zobacz: Wzory umów

W zawieranej umowie można zastrzec, że naprawienie szkody, wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, nastąpi przez zapłatę określonej sumy. Kara umowna może być zastrzeżona tylko w umowach dotyczących zobowiązań niepieniężnych, np. w umowie o usługi budowlane, w umowie dostawy itp.

Kary umownej nie stosuje się do zobowiązań pieniężnych. W ich przypadku sankcją za opóźnioną zapłatę są odsetki naliczane procentowo od kwoty zobowiązania.

Stosowanie kary umownej

W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w ustalonej wcześniej wysokości. Wierzyciel musi tylko udowodnić fakt zawinionego niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez dłużnika. Nie ma tu znaczenia rzeczywista wysokość poniesionej przez niego szkody.

Dłużnik nie może bez zgody wierzyciela zwolnić się ze zobowiązania przez zapłatę kary umownej. Zapłata kary umownej nie zwalnia też dłużnika od obowiązku spełnienia umówionego świadczenia. Co więcej, jeżeli w umowie tak zastrzeżono, wierzyciel może poza karą umowną, domagać się także odszkodowania pokrywającego rzeczywistą wartość szkody. W braku takiego zastrzeżenia wierzyciel może żądać tylko zapłaty kary umownej, nawet jeśli szkoda przewyższa to, co dłużnik ma zapłacić tytułem kary.

Obniżenie kary umownej

Dłużnik może żądać zmniejszenia kary umownej w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy sytuacji, gdy wykonał już swoje zobowiązanie w znacznej części, a drugi, gdy kara umowna jest rażąco wygórowana.

Zobacz serwis: Finanse

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA