REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta płatnicza

main image
Karta płatnicza to elektroniczny środek płatniczy. Wydawana przez banki, stanowi podstawowe narzędzie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunku bankowym.

Zobacz serwis: Rodzaje kart

Dzięki karcie płatniczej można wypłacić pieniądze z bankomatu oraz dokonać bezgotówkowej regulacji płatności. Karta płatnicza jest pojęciem szerszym niż karta kredytowa, choć często te dwa pojęcia są utożsamiane.

Rodzaje kart płatniczych

Kryteriów podziału kart płatniczych jest wiele. Najczęściej dzieli się je na debetowe, kredytowe, obciążeniowe i przepłacone.

Karty debetowe są wydawane do rachunku bankowego. Transakcje dokonane przy użyciu tej karty rozliczane są natychmiast po otrzymaniu przez bank informacji o ich przeprowadzeniu, a każda z transakcji na bieżąco obciąża rachunek użytkownika. Dzięki temu może on łatwo kontrolować wydatki. Nie ma jednak możliwości płacenia taką kartą za zakupy telefoniczne czy transakcje internetowe.

Do uzyskania karty kredytowej nie jest konieczne utworzenie rachunku w danym banku. Karty kredytowe są związane z przyznanym przez bank kredytem. Limit kredytowy oznacza kwotę zadłużenia, do wysokości której posiadacz może dokonywać transakcji. Kredyt na karcie jest oprocentowany a naliczanie odsetek następuje zazwyczaj po pewnym czasie, np. po 46 dniach.

Kartę obciążeniową wydaje się posiadaczowi rachunku bankowego. Bank udziela posiadaczowi kredytu i co jakiś czas (najczęściej raz na miesiąc) wystawia mu rozliczenie, którego równowartość pobiera z konta.

Karty przepłacone nie są związane z rachunkiem bankowym posiadacza. Dokonanie transakcji tą kartą wymaga wcześniejszego zasilenia jej kwotą, do wysokości której autoryzowane są transakcje. Może pełnić funkcję karty podarunkowej.

Bezpieczeństwo

Karty płatnicze są zabezpieczane numerem PIN lub wymagają zatwierdzenia w postaci podpisu właściciela. Najpopularniejsze karty płatnicze to VISA International, MasterCard Worldwide, Diners Club i American Express. W Polsce pierwszą kartę Visa wydał w 1991 r. Bank Inicjatyw Gospodarczych S.A.

Zobacz serwis: Wybór karty kredytowej

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA