REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula wykonalności

main image
Klauzula wykonalności jest potwierdzeniem, że orzeczenie lub inny akt, jest wykonalny. Dopiero po nadaniu tej klauzuli dany dokument staje się tytułem wykonawczym.

Zobacz serwis: Wszczęcie egzekucji

Podstawa do wszczęcia egzekucji

Klauzula wykonalności to urzędowy akt sądu, który potwierdza, że dany dokument (np. orzeczenie sądu, akt notarialny, ugoda) jest tytułem egzekucyjnym i można rozpocząć jego wykonanie. Sam dokument, bez klauzuli wykonawczej, nie nadaje się jeszcze do realizacji. Dopiero opatrzony klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym, czyli może być podstawą do egzekucji.

Postępowanie klauzulowe

Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu lub na wniosek. Wniosek sąd powinien rozpatrzyć w ciągu 3 dni od daty jego złożenia. Sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, nakazowi zapłaty, wyrokowi zasądzającemu alimenty i wyrokowi zasądzającemu świadczenie na rzecz pracownika.

Klauzulę wykonalności nadaje się przeciwko dłużnikowi wymienionemu w tytule egzekucyjnym i na rzecz wierzyciela wymienionego w tym tytule. Klauzulę nadaje sąd w składzie jednego sędziego, ale w wypadkach przewidzianych w ustawie może to uczynić także referendarz sądowy. Na postanowienie co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie.

Wykonalność a skuteczność

Nadając klauzulę wykonalności, sąd musi zbadać, czy przedstawiony tytuł egzekucyjny nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. W przypadku orzeczeń sądowych niepodlegających wykonaniu w drodze egzekucji, sąd stwierdza ich skuteczność. Przykładem takich orzeczeń jest np. wyrok orzekający rozwód.

Zobacz serwis: Organy egzekucyjne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA