REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Karta debetowa

main image
Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która jest z reguły wydawana posiadaczowi rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR). Kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu.

Zobacz też: Rodzaje kart

Sposób działania karty

Płacąc kartą za towar w sklepie, bank blokuje na rachunku klienta kwotę równą wartości dokonanej przez niego transakcji. Karta debetowa została stworzona z myślą o zastąpieniu transakcji z udziałem gotówki czy czeków.

Opłaty i prowizje

Opłaty i prowizje za korzystanie z karty debetowej określa umowa z bankiem oraz regulamin. Posiadacze kart debetowych nie płacą prowizji od transakcji bezgotówkowych czyli transakcji dokonanych w sieci akceptantów kart płatniczych (restauracje, sklepy). Korzystając z sieci bankomatów swojego banku klient nie jest obciążony prowizją.

Karta debetowa a karta kredytowa

Karty kredytowe nie są produktem przeznaczonym dla każdego. Bank wydaje je na podstawie historii konta (o ile ktoś ją posiada), wysokości comiesięcznych wpływów i wydatków, a także zdolności kredytowej. Na tej podstawie ustalany jest również indywidualny limit kredytowy. Natomiast karty debetowe są dostępne praktycznie dla każdego posiadacza konta bankowego. Co więcej otrzymanie karty debetowej nie wymaga regularnych wpływów na konto, ponieważ bank w tym przypadku ma bardzo niskie wymagania finansowe. Przy jej pomocy można dokonywać transakcji jedynie do wysokości środków zgromadzonych na koncie. W zasadzie nie ma możliwości przekroczenia tego limitu – jeśli jednak klient spowoduje debet, to będzie musiał zapłacić spore kary, które są wymienione w umowie dotyczącej korzystania z tego typu produktu.

Zobacz serwis: Karty kredytowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA