REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Małoletni to osoba, która nie uzyskała jeszcze pełnoletniości i nie posiada zdolności do czynności prawnych lub też jej zdolność jest ograniczona. W rozumieniu przepisów polskiego prawa cywilnego jest to osoba poniżej 18 roku. Istnieją jednak pewne wyjątki.

Zobacz serwis: Postępowanie sądowe

Zgodnie z art. 10 Kodeksu cywilnego osobą pełnoletnią jest ten, kto skończył 18 lat. Z tą chwilą co do zasady każda osoba fizyczna uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych, czyli zdolność do dokonywania we własnym imieniu czynności prawnych.

Niemniej jednak, jak stanowi art. 12 Kodeksu cywilnego od 13. roku życia małoletni uzyskują ograniczoną zdolność do czynności prawnej, co oznacza, iż mogą dokonywać drobnych czynności prawnych, w sprawach życia codziennego.

Co do zasady małoletni nie będzie mógł dokonywać czynności prawnych mających poważne skutki (np. zawrzeć umowy kredytowej), powyżej 13. roku życia będzie mógł jednak dokonywać czynności drobnych (np. kupić chleb).

Wyjątki

Od przedstawionych powyżej zasad istnieją jednak określone wyjątki, kiedy małoletni staje się pełnoletni jeszcze przed 18. rokiem życia. Staje się tak w przypadku kobiet, które zawrą małżeństwo jeszcze przed dojściem do pełnoletniości. Zgodnie z art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z ważnych przyczyn sąd opiekuńczy może zezwolić na małżeństwo 16 – letniej kobiecie.

Z chwilą zawarcia małżeństwa uzyskuje ona pełnoletniość i nie traci jej nawet po rozwodzie.

Zobacz serwis: Nieletni

Podstawa prawna: Kodeks cywilny; Kodeks rodzinny i opiekuńczy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA