Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) jest państwową jednostką organizacyjną, która w systemie powszechnej opieki zdrowotnej zajmuje się finansowaniem świadczeń zdrowotnych. Środki, które NFZ przeznacza na finansowanie, pochodzą ze składek ubezpieczenia zdrowotnego.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął funkcjonować w 2003 r. w ramach reform systemu opieki zdrowotnej, wprowadzonych za czasów rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W chwili obecnej funkcjonuje on na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Zadania NFZ

Zgodnie z art. 96 tejże ustawy NFZ jest państwową jednostką organizacyjną, wyposażoną w osobowość prawną. Do zadań Funduszu należy przede wszystkim zarządzanie środkami, przekazanymi do jego dyspozycji, jak również finansowanie świadczeń w systemie powszechnej opieki zdrowotnej.

Oprócz do zadań NFZ zalicza się m.in. promocję zdrowia, tworzenie i realizację programów zdrowotnych.

Organy NFZ

NFZ działa za pomocą swoich ustawowych organów, którymi są:

1) Rada Funduszu;

2) Prezes Funduszu;

3) rady oddziałów wojewódzkich Funduszu;

4) dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Prezesa Funduszu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego ds. zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.

Środki finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia

%%advert-placeholder-1%%

Środki finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia pochodzą z różnych źródeł, spośród których najważniejsze są środki pochodzące ze składki na ubezpieczenie zdrowotnej. Gospodarka finansowa NFZ prowadzona jest w oparciu o fundusz podstawowy oraz zapasowy.

Poza składką na ubezpieczenie zdrowotne przychodami NFZ są także m.in. odsetki do nieterminowo płaconych składek, darowizny, środki przeznaczone na zadania zlecone, czy przychody z lokat. NFZ może również zaciągać pożyczki i kredyty.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Encyklopedia prawa

K
Ł
P
S
U
W

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie