Narodowy Fundusz Zdrowia
Zobacz serwis: Ubezpieczenia
Narodowy Fundusz Zdrowia zaczął funkcjonować w 2003 r. w ramach reform systemu opieki zdrowotnej, wprowadzonych za czasów rządów Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W chwili obecnej funkcjonuje on na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Zadania NFZ
Zgodnie z art. 96 tejże ustawy NFZ jest państwową jednostką organizacyjną, wyposażoną w osobowość prawną. Do zadań Funduszu należy przede wszystkim zarządzanie środkami, przekazanymi do jego dyspozycji, jak również finansowanie świadczeń w systemie powszechnej opieki zdrowotnej.
Oprócz do zadań NFZ zalicza się m.in. promocję zdrowia, tworzenie i realizację programów zdrowotnych.
Organy NFZ
NFZ działa za pomocą swoich ustawowych organów, którymi są:
1) Rada Funduszu;
2) Prezes Funduszu;
3) rady oddziałów wojewódzkich Funduszu;
4) dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Funduszu.
Prezesa Funduszu powołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego ds. zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.
Środki finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia
%%advert-placeholder-1%%Środki finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia pochodzą z różnych źródeł, spośród których najważniejsze są środki pochodzące ze składki na ubezpieczenie zdrowotnej. Gospodarka finansowa NFZ prowadzona jest w oparciu o fundusz podstawowy oraz zapasowy.
Poza składką na ubezpieczenie zdrowotne przychodami NFZ są także m.in. odsetki do nieterminowo płaconych składek, darowizny, środki przeznaczone na zadania zlecone, czy przychody z lokat. NFZ może również zaciągać pożyczki i kredyty.
Zobacz serwis: Konsument i umowy
Podstawa prawna:
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych