REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Agencje rządowe

main image
Agencje są podmiotami realizującymi zadania administracyjnego prawa gospodarczego. Są formą pośredniej administracji gospodarczej.

Zobacz serwis: Gmina

Agencje są tworzone do realizacji zadań państwa przede wszystkim związanych z gospodarką. Posiadają państwową osobowość prawną oraz wyodrębniony majątek.

Podstawy prawne

Tworzenie agencji rządowych nie ma jednolitych ram prawnych. Nie ma określonych podmiotów, które są uprawnione do powoływania agencji. Brak jest jednolitego aktu, jego miejsce zajmują ustawy szczególne, powołujące poszczególne agencje.

Forma prawna

Forma prawna agencji rządowych nie jest jednolita. Jest możliwe aby agencje były tworzone zarówno w formach prawa publicznego jak i prawa prywatnego. Jednak podstawową formą jaką możemy wyróżnić jest spółka handlowa, a przede wszystkim jednoosobowa spółka Skarbu Państwa.

Działanie agencji nie różni się od działania spółek handlowych. Modyfikacje wprowadzają statuty poszczególnych agencji, które określają rodzaj i charakter typowych zadań dla organów administracji publicznej.

Organy agencji

Organami agencji jest prezes agencji oraz rada nadzorcza. Prezes jest organem wykonawczym, którego powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministrów. Ma on za zadanie kierować i reprezentowanie agencji na zewnątrz. Rada nadzorcza zajmuje się sprawowaniem bieżącego nadzoru nad działalnością agencji.

Organy są powoływane i odwoływane przez naczelne organy administracji państwowej. Organy składają sprawozdanie ze swej działalności do organów, które je powołały.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA