REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błąd – wada oświadczenia woli

main image
Błąd to jedna z wad oświadczenia woli. Jest to szczególny stan faktyczny, który uzasadnia pozbawienie oświadczenia woli skuteczności prawnej. Wszystkie szczególne stany faktyczne muszą być wskazane przez ustawodawcę.

Zobacz serwis: Umowy

Istota

Błąd jest to mylne wyobrażenie lub całkowity jego brak o rzeczywistym stanie rzeczy, u osoby, która składa oświadczenie woli. Błąd dotyczy zarówno zakresu faktów jak i praw.

Wymagane jest, by błąd był istotny, co oznacza, że gdyby składający oświadczenie woli miał o nim pojęcie nie złożyłby takiego oświadczenia, błąd w tym wypadku jest subiektywnie istotny czyli stanowi przyczynę sprawczą danego oświadczenia woli.

Wymagane jest by był również istotny obiektywnie – oznacza to, że żaden rozsądny człowiek mający świadomość danego stanu rzeczy nie złożyłby takiego oświadczenia woli. Błąd musi także odnosić się do treści czynności prawnej.

Uchylenie się od skutków oświadczenia

Czynności dotknięte błędem są ważne. Można jednak uchylić się od skutków takich oświadczeń woli. Uchylając oświadczenie woli wywołane błędem nie można domagać się obowiązywania czynności prawnej o treści jaką życzy sobie osoba, która popełniła błąd, gdyby błąd nie zaistniał.

Oświadczenie woli złożone innej osobie

Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli składanego innej osobie np.: przy umowie sprzedaży, jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tą osobę.

Do uchylenia musi być spełniona jedna z przesłanek: błąd został wywołany przez adresata nawet w sposób niezawiniony, adresat o błędzie wiedział, albo mógł z łatwością go zauważyć. Takie uchylenie następuje przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie.

Zobacz serwis: W sądzie

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA