REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Część składowa rzeczy

main image
Definicja części składowej rzeczy zawarta jest w Kodeksie Cywilnym. Części składowe rzeczy stanowią jedną całość, oznacza to, że utraciły swój samodzielny byt.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Istota

Częścią składową rzeczy jest wszystko czego nie można odłączyć od całości bez jej uszkodzenia lub bez istotnej zmiany całości lub odłączonej rzeczy. Należy pamiętać, że przedmioty połączone tylko dla przemijającego użytku nie stanowią części składowych rzeczy.

Część składowa jako przedmiot własności.

Nie jest możliwe, by część składowa rzeczy była odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Część składowa gruntu

Historyczna zasada superficies solo cedit określa, że wszystko co na stałe związane z gruntem ma podobny stan prawny co sam grunt. Do części składowych gruntu należy zaliczyć w szczególności budynki oraz urządzenia, która na stałe są związane z gruntem.

Ponadto drzewa od chwili zasadzenia oraz inne rośliny od chwili zasiania również stają się częścią składową gruntu. Do części składowych nieruchomości zalicza się również prawa związane z jej własnością.

Wyjątki od zasady superficies solo cedit

Lokal mieszkalny może stanowić odrębne od gruntu prawo własności. Podobna sytuacja dotyczy urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania wody, gazu, prądu, Internetu czy telewizji kablowej.

Urządzenie te nie należą do części składowych gruntu, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa, które trudni się ich świadczeniem.

Jeśli właściciel gruntu poniósł koszty związane z budową tych urządzeń, to może żądać od przedsiębiorstwa przyłączenia tych urządzeń do sieci oraz nabycia ich własności przez przedsiębiorcę.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA