REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Czynsz jest świadczeniem majątkowym, które powtarza się okresowo. Jest pobierany przez właściciela lub zarządzającego nieruchomością lub gruntem. Czynsz jest wynagrodzeniem za używanie rzeczy.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Rodzaje czynszów

Rozróżnia się dwa rodzaje czynszu – czynsz najmu oraz czynsz dzierżawy.

Czynsz najmu

Czynsz najmu istnieje jako składowa część umowy najmu, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić właścicielowi lokalu umówiony czynsz.

W wypadku, gdy rzecz najęta posiada wady, które ograniczają jej umówioną użyteczność, najemca może żądać odpowiedniego obniżenia czynszu. Najemca ma obowiązek wpłacać czynsz we wcześniej ustalonym terminie.

Czynsz powinien być płatny z góry. Zwrot nadpłacanego czynszu przedawnia się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Podwyższenie czynszu

Właściciel lokalu ma prawo podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc przed podwyżką.

Zwłoka w zapłacie czynszu

W przypadku, gdy najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu za co najmniej dwa okresy rozliczeniowe np. miesiące, wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Czynsz dzierżawy

Czynsz dzierżawy jest płacony przez dzierżawcę na rzecz wydzierżawiającego, który zobowiązuje się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony. Czynsz ten może być płacony zarówno w pieniądzach jak i świadczeniach innego rodzaju oraz może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.

Czynsz, jeśli nie jest to ustalone w umowie, jest płatny z dołu w terminie zwyczajowo przyjętym, najczęściej półrocznie z dołu.

Zobacz serwis: Najem i dzierżawa

Podstawa prawna:

Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA