REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Demokracja to obecnie najpopularniejszy i najbardziej sprawiedliwy ustrój polityczny na świecie. Władzę w nim sprawują obywatele bezpośrednio lub pośrednio za pomocą swoich przedstawicieli.

Zobacz serwis: Konstytucja

Historia

Początki demokracji to starożytna Grecja, przede wszystkim ustrój ateńskiego miasta-państwa. Rozwijana przez Imperium Rzymskie oraz do tej pory przez kulturę zachodnią.

Współczesność

Obecnie największą popularnością cieszy się demokracja parlamentarna, w której władzę sprawuje lud za pośrednictwem przedstawicieli jakimi są członkowie parlamentu. Demokracja jest przeważnie zagwarantowana w konstytucjach państw.

Demokracja bezpośrednia

Bezpośrednia odmiana demokracji charakteryzuje się bezpośrednim podejmowaniem decyzji przez wszystkich, uprawnionych obywateli. Jest to ideał demokracji, jednak z przyczyn ogromnej liczby chętnych do udziału niemożliwa do wcielenia w życie.

Idee demokracji

Do najważniejszych przywilejów demokracji należy zaliczyć możliwość wybierania kandydatów na stanowiska, możność kandydowania na stanowiska, dostępność sfery politycznej dla każdego obywatela bez ograniczeń, możliwość tworzenia stowarzyszeń, związków oraz partii politycznych, wolność przekonań i wypowiedzi.

Z demokracją wiąże się odpowiedzialność rządzących nad rządzącymi, uznanie wyborów za jedyne źródło władzy, odnawialność urzędów tylko w formie wyborów oraz podział władzy pomiędzy organy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze.

W demokracji prawa mniejszości muszą być przestrzegane, a legalna działalność opozycji politycznej musi być zapewniona.

Zobacz serwis: Wybory

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA