REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Droga konieczna

main image
Droga konieczna jest służebnością. Polega na przeprowadzeniu drogi pomiędzy nieruchomością niemającą dostępu do drogi publicznej, a drogą publiczną, która przebiega przez nieruchomość sąsiednią.

Zobacz serwis: Dom i działka

Droga konieczna może być również ustanowiona jako dostęp do budynków gospodarskich, do których dostęp nie jest możliwy w inny sposób jak tylko przez nieruchomość sąsiednią.

Uregulowania dotyczące drogi koniecznej znajdują się w kodeksie cywilnym.

Cechy drogi koniecznej

Droga konieczna musi uwzględniać potrzeby nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu obciążać grunty, przez które przebiega.

Sądowe ustanawianie drogi koniecznej

Jeżeli pomiędzy właścicielami sąsiednich nieruchomości nie dojdzie do porozumienia, a sąsiedztwo powstało w skutek sprzedaży gruntu lub nieruchomości lub ich podziału, należy sprawę skierować do sądu.

Sąd rozpatruje sprawy o ustanowienie drogi koniecznej w postępowaniu nieprocesowym. O ile jest to możliwe, sąd zarządzi przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej. Ważną cechą drogi koniecznej jest uwzględnianie przez nią interesów społeczno – gospodarczych.

Sąd wytyczając drogę konieczną musi wziąć pod uwagę dotychczasowy jak również prognozowany charakter, przeznaczenie nieruchomości.

Wynagrodzenie

Przeprowadzenie drogi koniecznej nieodłącznie wiąże się z wynagrodzeniem, co oznacza, że nie można żądać od właściciela nieruchomości sąsiadującej z drogą publiczną możliwości przejazdu nieodpłatnie.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Podstawa prawna: Kodeks Cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA