REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Egzekutywa to inaczej władza wykonawcza. Jej zadaniem w państwie jest wykonywanie ustanawianego prawa. Egzekutywa została wyodrębniona wraz z monteskiuszowskim trójpodziałem władzy.

Zobacz serwis: Pomoc prawna

Trójpodział władzy

Monteskiuszowski podział władzy utrzymał się do dzisiejszych czasów i stanowi podstawę ustrojową przeważającej liczby państw na świecie.

Zakłada ona podział władzy na władzę ustawodawczą – legislatywę – która tworzy prawo, a stanowiona jest przez parlament, władzę wykonawczą – egzekutywę, która wprowadza w życie ustanawiane prze legislatywę prawo.

Trzecią władzą jest władza sądownicza, która sprawowana jest przez sądy i trybunały wydające wyroki na podstawie obowiązującego systemu prawnego.

Organy egzekutywy w Polsce

W Polsce do egzekutywy zaliczamy Prezydenta oraz Rząd wraz z Prezesem Rady Ministrów. Do egzekutywy zalicza się oprócz wcześniej wymienionych organów konstytucyjnych również organy administracji rządowej, Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Również Państwowa Komisja Wyborcza traktowana jest z pewnymi zastrzeżeniami jako organ władzy wykonawczej.

Prezydent

Prezydent jest to najwyższy przedstawiciel polskich władz, gwarant ciągłości władzy państwowej, najwyższy organ państwa w zakresie władzy wykonawczej, czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji, zwierzchnik Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Rząd

Rada Ministrów składa się z Prezesa Rady Ministrów oraz ministrów. W skład Rady Ministrów mogą być powoływani Wiceprezesi Rady Ministrów oraz przewodniczący określonych w ustawach komitetów.

KRRiT

Jest to organ konstytucyjny, który stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji.

Zobacz serwis: Wybory

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA