Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Intercyza to potoczna nazwa umowy majątkowej małżeńskiej. Ma na celu wprowadzenie innego niż przewidziany w ustawie Kodeks rodzinny i opiekuńczy majątkowego ustroju małżeńskiego.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Istota

Intercyza jest zawierana przez małżonków w formie aktu notarialnego. Zawierana jest przeważnie przed zawarciem związku małżeńskiego, ale nie ma przeszkód by powstała już w trakcie trwania małżeństwa.

Umowa majątkowa może być w każdej chwili zmieniona lub rozwiązana. Gdy rozwiązanie ma miejsce podczas trwania małżeństwa, powstaje pomiędzy nimi wspólność ustawowa, chyba że zastrzegą to sobie inaczej.

Umowa o rozwiązanie umowy majątkowej musi również zachować formę aktu notarialnego.

Rodzaje intercyzy

Intercyza może całkowicie wyłączyć wspólność majątkową, a w jej miejsce wprowadzić rozdzielność majątkową albo rozdzielność z wyrównaniem dorobków.

Możliwe jest również rozszerzenie wspólności majątkowej, jej ograniczenie oraz przywrócenie wspólności ustawowej.

Czego nie może zawierać intercyza?

Umowa majątkowa nie można rozszerzyć wspólności na przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi podczas dziedziczenia, zapisu lub darowizny.

Nie może traktować o prawach majątkowych, które wynikają ze wspólności łącznej, prawach niezbywalnych, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie, wierzytelnościach z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia, o ile nie wchodzą one do wspólności ustawowej, jak również wierzytelnościach z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz wierzytelności o wynagrodzenie za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej każdego z małżonków.

Zobacz serwis: Majątek

Encyklopedia prawa

K
Ł
P
S
W

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie