Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jurysprudencja

main image
Jest to termin wieloznaczny. Jurysprudencja może być rozumiana jako prawoznawstwo, ale również jako specyficzna dla systemów anglosaskich nauka o prawie.

Zobacz serwis: Konstytucja

Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa iurisprudentia, w którym iuris znaczy prawo, a prudentia to wiedza. W ramach nauk prawnych analizuje się sposób tworzenia, działania i stosowania prawa.

Nauka o prawie

Termin jurysprudencja oznacza naukę o prawie, inaczej prawoznawstwo. Istnieje wiele różnych teorii i nurtów prawnych. W zależności od kraju lub regionu występują różnego rodzaju ujęcia systemowe i nurty teoretyczne. Na ich określenie używa się terminu jurysprudencja, np. jurysprudencja pojęć, będąca skrajnie pozytywistycznym nurtem niemieckiej cywilistyki lub jurysprudencja socjologiczna, która wiąże nauki prawne z socjologią.

Jurysprudencja w krajach anglosaskich

W odniesieniu do krajów anglosaskich, w których obowiązuje inny od systemu kontynentalnego system common law, termin jurysprudencja oznacza ogół zagadnień związanych z orzecznictwem sądowym (ang. jurisprudence). W krajach tych to sądy, stosując prawo zwyczajowe, interpretują i tworzą nowe zasady prawa. Jurysprudencja w tym znaczeniu, to zbiór orzeczeń i ich uzasadnień.

Doktryna prawa

Jurysprudencja może być także rozumiana jako dziedzina, która prezentuje stanowiska przedstawiane przez uczonych prawników. Opiniują oni m.in. projektowane akty prawne, skuteczność różnego rodzaju rozwiązań prawnych, postulują zmiany w przepisach itd. Stanowiska uczonych, choć niewiążące dla sądów ani ustawodawców, odgrywają ważną rolę w większości systemów prawnych.

Zobacz serwis: Zagraniczne akty prawne

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA