Jurysprudencja
Zobacz serwis: Konstytucja
Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa iurisprudentia, w którym iuris znaczy prawo, a prudentia to wiedza. W ramach nauk prawnych analizuje się sposób tworzenia, działania i stosowania prawa.
Nauka o prawie
Termin jurysprudencja oznacza naukę o prawie, inaczej prawoznawstwo. Istnieje wiele różnych teorii i nurtów prawnych. W zależności od kraju lub regionu występują różnego rodzaju ujęcia systemowe i nurty teoretyczne. Na ich określenie używa się terminu jurysprudencja, np. jurysprudencja pojęć, będąca skrajnie pozytywistycznym nurtem niemieckiej cywilistyki lub jurysprudencja socjologiczna, która wiąże nauki prawne z socjologią.
Jurysprudencja w krajach anglosaskich
W odniesieniu do krajów anglosaskich, w których obowiązuje inny od systemu kontynentalnego system common law, termin jurysprudencja oznacza ogół zagadnień związanych z orzecznictwem sądowym (ang. jurisprudence). W krajach tych to sądy, stosując prawo zwyczajowe, interpretują i tworzą nowe zasady prawa. Jurysprudencja w tym znaczeniu, to zbiór orzeczeń i ich uzasadnień.
Doktryna prawa
Jurysprudencja może być także rozumiana jako dziedzina, która prezentuje stanowiska przedstawiane przez uczonych prawników. Opiniują oni m.in. projektowane akty prawne, skuteczność różnego rodzaju rozwiązań prawnych, postulują zmiany w przepisach itd. Stanowiska uczonych, choć niewiążące dla sądów ani ustawodawców, odgrywają ważną rolę w większości systemów prawnych.
Zobacz serwis: Zagraniczne akty prawne