Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kapitał początkowy

main image
Pojęcie wprowadzone przez ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 roku, które do dnia reformy 1 stycznia 1999 przepracowały minimum 6 miesięcy i 1 dzień.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia

Reformą systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce w 1999 roku wprowadzono indywidualne konta dla wszystkich ubezpieczonych w ZUS. Konta nie zawierają jednak informacji o wysokości wpłat z okresu sprzed 1999 roku. Dlatego dla osób, które pracowały przed wprowadzeniem reformy, odtworzona została teoretyczna składka na ubezpieczenie. Kapitał początkowy jest to odtworzona, teoretyczna składka na ubezpieczenie społeczne za okresy pracy przypadające prze 1999 rokiem.

Procedura obliczenia kapitału początkowego

W celu obliczenia kapitału początkowego konieczne jest złożenie wniosku o jego ustalenie wraz z dokumentami potwierdzającymi przebyte przed 1999 r. okresy składkowe i nieskładkowe oraz wysokość zarobków, które są podstawą do obliczenia wymiaru kapitału.

Osoba, która pracowała w wielu miejscach pracy, musi sama zająć się zebraniem całej dokumentacji. W wyjątkowych wypadkach, gdy dostęp do dokumentów jest niemożliwy, można posłużyć się zeznaniami świadków. Uzyskane dokumenty należy dostarczyć do ZUS. Po ustaleniu kapitału ZUS zwraca oryginały. Wszelkie potrzebne informacje dotyczące wymaganych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej ZUS.

Ustalenie kapitału początkowego

Kapitał początkowy jest wyliczany każdej osobie na dzień 1 stycznia 1999 r., bez względu na termin przesłania wniosku do ZUSu. Obliczona kwota kapitału początkowego jest zapisywana na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Ubezpieczony ma możliwość ponownego ustalenia kapitału początkowego. Kapitał podlega przeliczeniu w przypadku dostarczenia do ZUS nowych dowodów pozwalających na wydłużenie stażu pracy bądź nowych zaświadczeń potwierdzających wysokość dochodu.

Kogo nie dotyczy?

Kapitału początkowego nie oblicza się dla osób, które urodziły się przed 1949 rokiem – tym osobom przysługuje emerytura na starych warunkach. Kapitału początkowego nie oblicza się także dla osób, które rozpoczęły pracę już po reformie systemu emerytalnego.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna:

Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA