REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania karnego

main image
Kodeks postępowania karnego to ustawa, która reguluje postępowanie przed sądami w sprawach karnych. Obecna ustawa została uchwalona 6 czerwca 1997 roku.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Kodeks postępowania karnego - założenia

Ten akt prawny zawiera zbiór przepisów dotyczących polskiej procedury karnej. Przepisy kodeksu mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności, aby uwzględnione zostały interesy pokrzywdzonego, a rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie.

Podstawowe regulacje

W Kodeksie postępowania karnego wskazane są zasady, jakimi rządzi się proces karny i reguły dotyczące właściwości sądu. Zazwyczaj właściwy jest sąd rejonowy, w którego okręgu popełniono przestępstwo, ale istnieją także inne kryteria ustalania właściwości miejscowej i rzeczowej. Kodeks postępowania karnego reguluje również udział prokuratora w sprawie, definiuje pokrzywdzonego, oskarżyciela posiłkowego i prywatnego oraz oskarżonego.

Regulacje Kodeksu postępowania karnego dotyczą m.in. czynności procesowych, postępowania dowodowego, postępowania przygotowawczego i postępowań szczególnych. Kodeks normuje także procedurę w wypadku spraw karnych z elementem międzynarodowym, przede wszystkim stosowanie europejskiego nakazu aresztowania (ENA).

Kodeks przewiduje możliwość wytoczenia przeciw oskarżonemu powództwa cywilnego w procesie karnym (tzw. powództwo adhezyjne).

Zmiany

Jedną z ważniejszych nowelizacji kodeksu było wprowadzenie możliwości ustanowienia w charakterze pełnomocnika w procesie karnym nie tylko adwokata, ale również radcy prawnego. Istotną zmianą była też rezygnacja z obligatoryjnego przesłuchania podejrzanego przez prokuratora przed skierowaniem do sądu wniosku o rozpoznanie sprawy w postępowaniu przyspieszonym oraz wprowadzenie możliwości zastosowania instytucji tzw. skazania bez rozprawy.

Zobacz: Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

Zobacz serwis: Polskie kodeksy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA