Kodeks pracy
Zobacz: Polskie kodeksy
Kodeks pracy
Kodeks pracy jest to zbiór przepisów normujących całokształt praw i obowiązków pracowników i pracodawców związanych ze stosunkiem pracy. W kodeksie można też znaleźć przepisy odnoszące się zasad działalności związków zawodowych oraz powoływania komisji pojednawczych do polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników.
Systematyka
Kodeks pracy podzielono na 15 działów. W kolejnych działach przestawione są najważniejsze pojęcia (definicja pracownika i pracodawcy), podstawowe zasady prawa pracy i unormowania dotyczące stosunku pracy oraz obowiązków pracodawcy i pracownika. Kodeks reguluje zasady ustalania wynagrodzenia za pracę, czas pracy a także urlopy pracownicze. Jeden z działów jest poświęcony ochronie pracy kobiet i mężczyzn wychowujących dziecko.
Najważniejsze zmiany
Wraz ze zmianą ustroju ekonomicznego w Polsce, konieczne było dostosowanie prawa pracy do nowego systemu gospodarki rynkowej i prawa unijnego. Najważniejsze zmiany to m.in. skrócenie czasu pracy z 42 godzin do 40 godzin tygodniowo, podwyższenie minimalnego wieku, od którego dopuszczalne jest zatrudnienie do 16 lat, przepisy o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz wydłużenie urlopów macierzyńskich.
Zobacz: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
Zobacz serwis: Praca