REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks pracy

main image
Kodeks pracy to najważniejszy akt normatywny regulujący sprawy z zakresu prawa pracy. Obecny Kodeks pracy, wielokrotnie nowelizowany, obowiązuje od 1975 roku.

Zobacz: Polskie kodeksy

Kodeks pracy

Kodeks pracy jest to zbiór przepisów normujących całokształt praw i obowiązków pracowników i pracodawców związanych ze stosunkiem pracy. W kodeksie można też znaleźć przepisy odnoszące się zasad działalności związków zawodowych oraz powoływania komisji pojednawczych do polubownego załatwiania sporów o roszczenia pracowników.

Systematyka

Kodeks pracy podzielono na 15 działów. W kolejnych działach przestawione są najważniejsze pojęcia (definicja pracownika i pracodawcy), podstawowe zasady prawa pracy i unormowania dotyczące stosunku pracy oraz obowiązków pracodawcy i pracownika. Kodeks reguluje zasady ustalania wynagrodzenia za pracę, czas pracy a także urlopy pracownicze. Jeden z działów jest poświęcony ochronie pracy kobiet i mężczyzn wychowujących dziecko.

Najważniejsze zmiany

Wraz ze zmianą ustroju ekonomicznego w Polsce, konieczne było dostosowanie prawa pracy do nowego systemu gospodarki rynkowej i prawa unijnego. Najważniejsze zmiany to m.in. skrócenie czasu pracy z 42 godzin do 40 godzin tygodniowo, podwyższenie minimalnego wieku, od którego dopuszczalne jest zatrudnienie do 16 lat, przepisy o równym traktowaniu kobiet i mężczyzn w zatrudnieniu oraz wydłużenie urlopów macierzyńskich.

Zobacz: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy

Zobacz serwis: Praca

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA