REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Kurator jest to osoba pełniąca funkcję w ramach instytucji kurateli. W zależności od rodzaju kurateli, ma on różnego rodzaju obowiązki.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Zadaniem kuratora jest przedstawicielstwo osoby, która nie jest w stanie sama prowadzić swoich spraw. Ma on pomagać i prowadzić sprawy tej osoby w jej najlepszym interesie. Obowiązki kuratora różnią się w ramach różnych rodzajów kurateli.

Rodzaje kurateli

W zależności od podmiotu, na rzecz którego został wyznaczony, kurator wykonuje różny zakres czynności. Kuratora wyznacza się przede wszystkim dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Jest on powołany do reprezentowania takiej osoby i do zarządu jej majątkiem wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi. Zadaniem kuratora dziecka poczętego, ale jeszcze nieurodzonego, jest dbanie o jego przyszłe interesy i prawa. Kurator osoby ułomnej, ustanawiany na jej żądanie, otrzymuje uprawnienia i obowiązki w zakresie wyznaczonym przez sąd opiekuńczy. Kuratora można ustanowić także dla osoby nieobecnej, jeżeli niemożliwe jest doręczenie pism sądowych, ponieważ nieznane jest jej miejsce pobytu.

Wynagrodzenie kuratora

Za wykonywane czynności kuratorowi przysługuje stosowne wynagrodzenie, przyznawane przez organ, który go ustanowił. Wynagrodzenie to pokrywane jest z majątku osoby, dla której został ustanowiony. Jeżeli osoba ta nie ma majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, na czyje żądanie kurator został ustanowiony.

Kurator sądowy

Inną instytucją, aczkolwiek o tej samej nazwie, jest kurator ustanawiany na podstawie przepisów prawa karnego. Kuratorzy sądowi realizują zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które związane są z wykonywaniem orzeczeń sądu. Swoje zadania wykonują w środowisku podopiecznych, także na terenie zamkniętych zakładów i placówek ich pobytu, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Podstawa prawna:

Ustawa o kuratorach sądowych

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA