Kurator

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne
Zadaniem kuratora jest przedstawicielstwo osoby, która nie jest w stanie sama prowadzić swoich spraw. Ma on pomagać i prowadzić sprawy tej osoby w jej najlepszym interesie. Obowiązki kuratora różnią się w ramach różnych rodzajów kurateli.
Rodzaje kurateli
W zależności od podmiotu, na rzecz którego został wyznaczony, kurator wykonuje różny zakres czynności. Kuratora wyznacza się przede wszystkim dla osoby ubezwłasnowolnionej częściowo. Jest on powołany do reprezentowania takiej osoby i do zarządu jej majątkiem wtedy, gdy sąd opiekuńczy tak postanowi. Zadaniem kuratora dziecka poczętego, ale jeszcze nieurodzonego, jest dbanie o jego przyszłe interesy i prawa. Kurator osoby ułomnej, ustanawiany na jej żądanie, otrzymuje uprawnienia i obowiązki w zakresie wyznaczonym przez sąd opiekuńczy. Kuratora można ustanowić także dla osoby nieobecnej, jeżeli niemożliwe jest doręczenie pism sądowych, ponieważ nieznane jest jej miejsce pobytu.
Wynagrodzenie kuratora
Za wykonywane czynności kuratorowi przysługuje stosowne wynagrodzenie, przyznawane przez organ, który go ustanowił. Wynagrodzenie to pokrywane jest z majątku osoby, dla której został ustanowiony. Jeżeli osoba ta nie ma majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, na czyje żądanie kurator został ustanowiony.
Kurator sądowy
Inną instytucją, aczkolwiek o tej samej nazwie, jest kurator ustanawiany na podstawie przepisów prawa karnego. Kuratorzy sądowi realizują zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które związane są z wykonywaniem orzeczeń sądu. Swoje zadania wykonują w środowisku podopiecznych, także na terenie zamkniętych zakładów i placówek ich pobytu, w szczególności na terenie zakładów karnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz leczniczo-rehabilitacyjnych.
Zobacz serwis: Sprawy karne
Podstawa prawna:
Ustawa o kuratorach sądowych