REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akordowe wynagrodzenie

main image
Wynagrodzenie akordowej jest uzależnione od wydajności pracy pracownika, od uzyskanego przez niego wyniku pracy oraz ustalonej ceny akordowej.

Zobacz serwis: Formy zatrudnienia

Cena akordowa

Ustala się nią, dzieląc określoną stawkę akordową przez normę pracy. Norma pracy jest miernikiem wydajności, jakości i nakładu pracy. Ta norma może być stosowana w rodzajach pracy, które uzasadniają jej użycie tj. przy usługach i produkcji.

Norma pracy ustala czas potrzebny do wykonania zadania bądź rzeczy materialnej. Norma pracy może być zmieniana, przy czym nie jest potrzebne stosowanie wypowiedzenia zmieniającego. Pracownicy powinni być poinformowani o jej zmianie na dwa tygodnie przed jej wprowadzeniem oraz mają możliwość sami wypowiedzieć stosunek pracy.

Rodzaje akordu

Możemy wyróżnić trzy rodzaje akordu indywidualnego. Akord prosty, progresywny oraz degresywny. Akord prosty charakteryzuje się stałą ceną za wykonanie każdej określonej jednostki. Akord progresywny cechuje się wyższą ceną akordową po przekroczeniu wyznaczonej normy.

Jeśli chodzi o akord degresywny to w jego przypadku cena maleje po przekroczeniu ustalonej normy. Oprócz akordu indywidualnego mamy do czynienia również z akordem zespołowym. Wyróżnia się on tym, że zadania i normy są przeznaczone dla pewnego zespołu pracowników, a wysokość wynagrodzenia każdego z poszczególnych członków tej grupy jest uzależnione od wyników jaki osiąga cały zespół.

Płaca minimalna

Jeżeli sumienny pracownik, który prawidłowo wykonuje powierzone mu zadania, nie jest w stanie wypracować minimalnego, zagwarantowanego prawem wynagrodzenia, to pracodawca jest zobowiązany do dopłaty, aby wynagrodzenie pracownika wynosiło co najmniej najniższą płacę.

Zobacz serwis: Praca

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA