REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Pracownikiem jest osoba fizyczna, która świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy nie są osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.

Zobacz serwis: Pracownik

Pojęcie pracownika wiąże się z Kodeksem pracy, który jak stanowi art. 1 określa prawa i obowiązki pracodawców i pracowników. Oznacza to, że w przypadku osób, które świadczą pracę ale nie są uznawane za pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, nie mają zastosowania jego przepisy.

Definicja pracownika

Definicję pracownika zawiera art. 2 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Takie ujęcie definicji wyklucza spod regulacji Kodeksu pracy osoby zatrudnione na podstawie innych umów cywilnoprawnych (np. umowy o dzieło, umowy zlecenia).

Pracodawca

Tak zdefiniowany pracownik jest stroną stosunku pracy, wraz z pracodawcą. Ten drugi jest określany przez Kodeks pracy w art. 3. Pracodawcą w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników.

Prawa i obowiązki

Pracownik, jako strona stosunku pracy ma określone prawa i obowiązki. Do tych drugich zalicza się przede wszystkim sumienne i staranne wykonywanie pracy oraz wykonywanie poleceń przełożonych; przestrzeganie regulaminu, przepisów oraz zasad BHP; dbanie o dobro stosunku zakładu pracy oraz nieprowadzenie konkurencji wobec pracodawcy.

Do praw pracownika zalicza się przede wszystkim prawo do wynagrodzenia, urlopu, świadczeń socjalnych oraz przynależności do związków zawodowych.

Zobacz: Pracownik przed sądem

Podstawa prawna: Kodeks pracy

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA